Ласкаво просимо на мій блог

МИ ПРОСИМО ЗАХИСТУ


Тема: Ми просимо захисту...
Мета: прищеплювати любов до тваринного світу, розвивати бажання охороняти фауну України, виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: ілюстрації із зображенням рідкісних та зникаючих видів тварин, занесених до Червоної книги України.

Учитель.
Чи не найцікавішими об'єктами живої природи є тварини, які оточують нас. По дорозі до школи ви спостерігаєте за зграйкою горобців. На прогулянці в лісі - за життям мурашника. Удома у багатьох з вас є собака, кішка чи інша тваринка. Мабуть, ви допомагаєте своїм дідусеві і бабусі доглядати за свійськими тваринами, що живуть у вашому господарстві і дають смачне молоко та м'ясо.
          Куди не кинеш оком - усюди тварини. Які вони? Де, як живуть? Скільки їх? Про це та чимало іншого ви дізнаєтесь із сьогоднішньої бесіди.
Учень.
Тварини - це живі організми, що населяють нашу Землю. Це звірі, які живуть у лісах; птахи, що літають у небесній синяві; змії, які люблять вигріватись на сонечку; жаби, які тримаються у вологих місцях; риби, що плавають у воді; комахи, які зустрічаються на кожному кроці.
Які ж вони - тварини? Надзвичайно різноманітні. Вони відрізняються розмірами тіла. Серед тварин є справжні гіганти. Найбільша з тварин - синій кит, має тіло завдовжки 30 м і масу 150 тонн. Найменших тварин неможливо побачити без мікроскопа.
Тривалість життя тварин теж різна. Серед них є довгожителі, напри-клад, слони, які живуть 70-80 років. Але й є такі, що живуть кілька днів — комахи-одноденки.
           Відрізняються тварини також формою і будовою тіла, яка залежить від того, де вони живуть. У тварин, що живуть у воді, тіло видовжене, обтічної форми, із прикріпленими до нього плавцями. У підземних жителів добре розвинені кінцівки, якими вони риють ходи в ґрунті. Тварини, що оволоділи повітряним простором, мають крила, за допомогою яких літають.
Учень.
Живуть тварини скрізь, де для них є їжа, схованка від ворогів і місце для облаштування житла. На Землі нема такого куточка, де б не жили тварини.
           В умовах вічного снігу і льоду живуть моржі, пінгвіни та інші тварини. У жарких та сухих пустелях живуть змії , ящірки, верблюди, джейрани, тушканчики тощо.
Учень.
           Тварини живуть у воді, під землею, на земній поверхні. Також ціла група тварин заволоділа повітряним простором. Усе своє життя проводять у воді, ніколи не виходячи на сушу риби, раки, дельфіни, кити. Під землею, у ґрунті, живуть кроти, дощові черв'яки, землерийки. Багато тварин ведуть наземний спосіб життя.
Учень.
Що їдять тварини? Майже все. Їжа тварин доволі різноманітна.
           Рослиноїдні тварини    це такі, які живляться нектаром квітів (метелики, бджоли), травою, листками і гілками (колорадський жук, сарана, заєць, лось). Багато тварин їдять зерно, насіння, плоди. Це ховрахи, миші, білки, дрозди, сойки, шишкарі.
          Хижі звірі живляться тваринами, попередньо вбиваючи їх. Жаби, ящірки, летючі миші, ластівки їдять комах та їхніх личинок. Щуки, окуні, змії ковтають здобич, не розділяючи її на частини. Хижі птахи (орел, яструб, сокіл) і хижі звірі (вовк, куниця) ловлять тварин і поїдають, роздираючи на шматки.
          До всеїдних тварин, тобто до тих, що живляться і рослинною і тваринною їжею належать ведмідь, борсук, горобець, короп, рак річковий та інші.
Учитель.
          Люди завжди поділяли тварин на корисних і шкідливих, але в природі всі тварини потрібні. Кожна займає своє місце і має певне значення. Щоб зберігся світ, у якому ми живемо, потрібно зберегти всю різноманітність тварин, саме для того створено книгу, яка має символічну назву - Червона. Адже червоний колір - колір застереження і тривоги.
         Сьогодні ми з вами вирушимо у подорож сторінками Червоної книги.
Учень.
Журавель сірий. Це великий гарний птах, який нагадує лелеку. В нього довгі ноги, шия і дзьоб. Оперення у журавля сіре. Хвіст, частина голови та шиї, а також кінці крил - чорні. На голові зверху червона пляма. На Україні журавель сірий гніздиться на малодоступних болотах Полісся. Осушення боліт людиною стало причиною зникнення журавля сірого.
Учень.
          Зубр. На території України зубрів розселяють з 1965 р. поширений у Волинській, Київській, Чернігівській, Івано-Франківській, Сумській, Львівській, Чернівецькій та Вінницькій областях. Перебувають і рівнинних та гірських лісах, виходять на сінокоси та інші с/г угіддя. Тримаються зазвичай невеликими сім'ями або стадами. Живляться травою, листям, пагонами і гілками дерев та чагарників, корою, а також сіном.
Учень.
          Беркут. Розмах крил сягає 2 м, маса - 6 кг. Він покритий темно-бурим пір'ям. Голова, шия і груди - світліші. Хвіст довгий, сірого кольору. Беркут в Україні перебуває під загрозою зникнення. Зустрічається тільки в Карпатах. Живе в гірських лісах і на скелях. Рідкісним цей птах став через вирубування лісів. Крім того, беркутам дедалі важче знайти собі їжу - зайців, лисиць, тетеревів.
Учень.
         Тхір степовий. Поширений здебільшого у степовій та лісостеповій зонах, на Поліссі. Селиться в норах хом'яків, ховрахів і сліпаків, може влаштовувати кубло в тріщинах, ущелинах скель, купах хмизу та розсипах каміння, скиртах соломи або в дуплах дерев. Живиться переважно гризунами, а також дрібними птахами та комахами; поїдає плоди культурних і диких рослин. Тхір - цінний хутровий звір, тому чисельність його зменшується; його занесено до Червоної книги України.
Учень.
          Гадюка степова. Отруйна змія невеликих розмірів. Довжина тіла - 60 см. Спина сіра з темною зигзагоподібною смугою вздовж хребта. Дуже рідко її можна зустріти в степах України. Вона любить селитися у цілинних степах, на кам`янистих схилах горбів, на галявинах лісів. Рідкісною гадюка степова стала через те, що люди займають місця її поселень, а також знищують її. Гадюка степова потребує охорони. Отрута її має лікувальні властивості.
Учень.
          Лелека чорний. Це великий птах, розмах крил якого сягає 2 м, маса тіла - 3 кг. Він подібний до лелеки білого, але у нього верхня частина тіла, голова, шия і груди чорного кольору.
          На Україні лелека чорний гніздиться в Карпатах і на Поліссі. На зиму відлітає в теплі краї. Селиться лелека чорний у глухих лісах поблизу річок, озер, боліт.
          За останні 20 років, кількість цих птахів відчутно зменшилась. Причина - знищення місць, придатних для проживання чорного лелеки, вирубування старих лісів, осушення боліт.
Учень.
        Борсук. Поширений у хвойних і мішаних лісах із горбистим рельєфом, озерами, річками і моховими болотами. Живе в норах, які робить поблизу води. Борсук добре плаває, його голос нагадує хрюкання, рідше - шипіння. Активний спосіб життя. Влітку можна зустріти його й удень. Живиться комахами та їхніми личинками, дощовими черв'яками, земноводними, а також грибами, коренями рослин, жолудями, ягодами, зернами культурних злаків. Чисельність борсуків дуже зменшилась і полювання на них заборонене.
          Заєць. Ура! Ура! Тепер я всім браконьєрам носа втру (мов ужалений, зривається з місця і зникає в чагарниках. Саме в цей час близько лунає постріл.)
          Лев. Горе тому, в кого не лише хвіст, а й розум короткий. Адже й ослу відомо, що ні браконьєри, ні їхні собаки перед полюванням книг не читають, навіть Червоних. І все ж вірте, бути святу в нашому лісі, коли зникне останній браконьєр. Адже добрих людей ось скільки! Тож у них і шукайте захисту. Вони ж як-не-як - брати наші старші.
СТОРІНКАМИ ЧЕРВОНОЇ КНИГИ
Казка на екологічну тему
Ведучий.
         Досліди учених свідчать, що присутність в лісі навіть однієї людини не проходить для природи безслідно. Збір грибів, ягід, квітів знижує можливість само відтворення окремих рослин. Шум заважає тваринам нормально жити, розмножуватися, вирощувати потомство. Зламана гілка, зарубина чи вирізаний на стовбурі ножем „автограф” стають причиною хвороби і загибелі дерева.  Якщо на одному гектарі лісу постійно перебувають понад десяток чоловік, на окремих ділянках трава повністю витоптується, ліс гине на очах.



Ведуча.
        Саме таким „любителям природи” завдячує Червона книга появою на своїх сторінках все нових видів представників рослинного 5 тваринного світу.
Відкривається завіса. На екран проектується титульна сторінка Червоної книги України.
Диктор.          
... Знов над плесом,
Наче лось на кризі.
Застигну - і хоч криком закричи.
Вже сон-трава давно в Червоній книзі,
В Червоній книзі вже родичі-сичі.
         Промінь світла відбиває на сцені нічну галявину лісу. Біля великого пенька на свій симпозіум зібралися звірі та птахи. На почесному місці головуючий - Лев. Поруч за друкарською машинкою сидить Сорока -секретар.
Лев.
         Отож, вельмишановне товариство, перш ніж розпочати наш симпозіум, пропоную вшанувати хвилиною мовчання наших пращурів - мамонтів, турів, тарпанів та інших хребетних і безхребетних, яких немає нині серед нас, які зникли раз і назавжди. Як кажуть тепер серед людей: нехай їм земля буде пухом... Сьогодні ж на нашому порядку нічному одне питання: запис до Червоної книги. Відомо, що кожному своя шкура ближча до тіла, і всякому кортить потрапити на сторінки цієї найдорожчої для нас книги, але ж утямте, вас он скільки, а книга одна. Отож, братимемо до уваги лише тих, кому надто вже припікає...(Угору здіймається кілька лап, крил, і ратиць).
Сорока-секретар. (До Лебедя)
         А ти чого крила надриваєш? Вашого ж брата вже давним-давно занесено до Червоної книги...
Лебідь.
          Бачте, шановний секретар, в книгу занесено, проте браконьєри б'ють нас, мов скажених собак...
Лев.
          Та то ж браконьєри. Час усякому знати, що й палиця раз на рік стріляє. Отож, на книгу надійся, а сам пильнуй обома і не підставляй свою нерозумну голову під кожне дуло...
Лось сохатий.
          Що не кажіть, а серед мисливців є чимало таких, які заготовляють для нас узимку корми...
Олень.
          Не сперечатимусь щодо кормів, але те, що мисливці заготовляють наші роги, м'ясо і шкури...
Лев.
         Ми відхилилися від головної теми. Прошу виступати по суті.
Вепр.
          Що ж це робиться? Нашому братові зараз ніде й голову прихилити. В лісі під кожним кущем туристи з гітарами і транзисторами. Була одна схованка - болото, а тепер і там музика грає.
Лев.
          Вибачте, але лізти у Червону книгу з вашим рилом - це ж справжнісіньке свинство. В нашому лісі ще вдосталь вас. Треба, дорогенький, пристосовуватися до нових умов. Рийте собі нори, он як борсуки, і живіть на здоров`я...
Борсук.
          Якби ж воно так. Ходять чутки, що наше сало цілюще. Тепер наші нори розкопують.
Лев.
          Вашу, Борсук, пропозицію беру до уваги. Але ви теж знайте міру і рийте нори десь в глухіших місцях, а не піл самісіньким носом у людей. Повчіться у бобрів. Вони вхід у свої кубла роблять з води...
Бобер.
           Як не ховаємось, а все одно браконьєри нас луплять на шапки.
Лев (До Сороки).
          Вважаємо, що борсука і бобра слід записати до Червоної книги. Хто там ще?
Заєць.
          Христом-Богом молю. Запишіть! У нашому лісі на кожного сіромаху припадає по сім мисливців. А в кожного мисливця щонайменше сотня патронів... Словом, як не запишете, сам на себе лапи накладу...
Лев.
          Воно, з одного боку, й жаль вас, куцохвостих, а з другого - зло бере. Залишився живим, тож заховайся і не ворушись. Та ні, одне миршаве зайченятко за ніч наробить стільки слідів, наче їх там тисяча...
Отож, запишемо, але за умови...
Учитель.
          Ось ми з вами і здійснили подорож сторінками Червоної книги. А зараз перевіримо, чи добре ви знаєте тварин, які проживають на території України.
Вікторина „Знай, люби, бережи”
1.     Які ти знаєш казки і оповідання про тварин? Чому тварини часто стають героями казок і оповідань?
2.     Яким тваринам допоможуть люди, якщо охоронятимуть ялини і сосни?
3.     Як потрібно поводитись у природі, щоб не зашкодити їй?
4.     Який найбільший звір в Україні? Що ти знаєш про нього?
5.     Назви найменшу пташку, яка живе в Україні. Що ти знаєш про неї?
6.     Назви зимуючих птахів своєї місцевості.
7.     Назви перелітних птахів.
8.     Доведи, що павук - не комаха.
9.     Розкажи про значення собаки в житті людини.
10.   Чому потрібно оберігати не тільки самих тварин, але й місця, в яких вони живуть?
11.   Чому багато видів диких тварин стають рідкісними?
12.   Яких ти знаєш тварин, занесених до Червоної книги України?
Учитель.

          Серед тварин, які нас оточують, чимало таких, яким загрожує вимирання. Наше завдання - не допустити, щоб тварин, над якими ще не нависла небезпека зникнення, стали рідкісними і зникаючими. Ви ознайомились із тваринами, занесеними до Червоної книги; дізналися, який вони мають вигляд, де живуть, чим відрізняються, чим важливі для людини. Тепер ви будете бережливо ставитися до них. Та запам'ятайте, що охорони потребують усі мешканці Землі, і берегти природу - ваш обов'язок!

Немає коментарів:

Дописати коментар